«Живи та міцній, наша юна Державо!»

            13707928 червня в Україні відзначається державне свято — День Конституції. У цей день в 1996 році Верховна Рада України затвердила першу Конституцію незалежної української держави. Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет, територіальну цілісність, та сприяло підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

        Повага до своїх символів державності — найважливіший показник патріотизму, громадянської і політичної культури народу. Саме Конституція служить головною правовою опорою нашої незалежної і суверенної країни, гарантом прав і свобод громадян, запорукою успішної реалізації стратегії подальшого розвитку держави.

            Безумовно, наша спільна мета — втілювати на практиці закладені у Вищому Законі цінності, зміцнювати національну єдність, дбайливо зберігати історичну та культурну спадщину. Це особливо важливо для виховання молодого покоління в дусі любові до Батьківщини і вірності своїй рідній землі.

            В читальній залі Надвірнянської центральної районної бібліотеки відбулась дискусія біля книжкової виставки «Конституція України – основний закон нашого життя».

Контитуція 2       Контитуція

Цікаві факти про Конституцію України та інших країн світу

 • Вітчизняна історична наука першою українською називає конституцію гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика від 5 квітня 1710 року, коли в Бендерах (теперішня територія Молдови) було затверджено «Правовий Уклад Та Конституцію відносно Праві Вольностей Війська Запорозького». Цей документ складався з 16 статей, і, фактично, його можна вважати однією з перших конституцій у світі.
 • У ніч на 28 червня 1996 року депутати Верховної Ради України голосували за кожну статтю Основного Закону окремо. У результаті голосування Основний Закон набрав 315 голосів при необхідних 300. Міжнародна спільнота назвала українську Конституцію одним із найдемократичніших законів у світі.
 • Зміна кордонів 24 областей України та Автономної республіки Крим (АРК) допускається тільки виключно рішенням всеукраїнського референдуму. Згідно зі статтею 72 збір підписів для проведення всеукраїнського референдуму здійснюється лише в областях України, таким чином громадяни АРК позбавлені цього права.
 • Найстарішою з нині чинних конституцій світу є основний закон Сан-Марино, який був прийнятий в 1600 році і базувався на міському статуті, ухваленому ще в 1300 році.
 • Першими європейськими конституціями стали польська, прийнята 3 травня 1791 в Речі Посполитій, і французька, ухвалена 3 вересня того ж року. Обидві конституції проіснували недовго: в Польщі — у зв’язку з російською інтервенцією, у Франції — через розвиток революційних подій.
 • Першою все ще чинною номінальною конституцією (тобто документом, що називається конституцією) вважається Конституція США, ратифікована штатом Делавер 7 грудня 1787. Вона ж — перша конституція в сучасному розумінні цього поняття, тобто документ, що описує та встановлює поділ влади і компетенцію кожної влади.
 • Конституція США 1787 року була записана Джейкобом Шаллусом, клерком Пенсильванської Генеральної Асамблеї, за винагороду в 30$ (325,29$ за сьогоднішнім курсом). Вона зберігалася в різних містах до 1952 року, поки документ не був поміщений у Національний Архів у Вашингтоні. У звичайні дні перша і четверта сторінки експонуються в куленепробивному футлярі. Вночі сторінки опускаються в підземне сховище, де вони знаходяться за п’ятитонними дверима, сконструйованими так, щоби витримати ядерний вибух.
 • Повний текст Конституції США доступний для публіки лише один день на рік, 17 вересня — в річницю дня підписання.
 • У тексті Основного Закону США жодного разу не вживається слово «демократія». Три головні принципи Конституції США — Свобода, Рівність, Законність.
 • Перша поправка до Конституції США говорить: «Конгрес не повинен видавати жодного закону, що обмежує свободу слова і друку».
 • Конституція ЄС — найоб’ємніша конституція у світі. У ній 448 Глав і більше 60000 слів.
 • У Великій Британії немає Конституції!
 • В Ізраїлі Конституції також немає. Хоча цей документ мали затвердити не пізніше кінця 1948 року, тобто року створення самого Ізраїлю. Конституція до цього часу перебуває в стадії розробки, а її функції виконує цілий звід основних законів: основний закон про уряд, основний закон про судову владу, основний закон про людську гідність і т. д.
 • Еквадор став першою у світі країною, що закріпив на рівні Конституції права природи. Конституція Еквадору гарантує природі й екосистемам право на існування, відтворення та відновлення.
 • Ватикан — місто-держава, що також має свою конституцію. Хоча Конституція Ватикану істотно відрізняється від тих основних законів, до яких ми звикли. Вона містить всього 21 статтю, значна частина з яких присвячена правам керівних органів Ватикану.
 • Близькою до основного закону Ватикану є Конституція Саудівської Аравії. Стаття перша Конституції цієї країни звучить так: «Королівство Саудівська Аравія — суверенна арабська ісламська держава. II релігія — іслам, Конституція — Книга Всевишнього Аллаха і сунна його Пророка, нехай благословить його Аллах, мова — арабська, столиця – місто Ер-Ріяд».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.