Вітаємо переможців!

          Експерти назвали десятку найкращих і найбільш резонансних українських книжок, що виходили минулого року. Згідно з умовами рейтингу за перше місце книжка отримувала 10 балів, за друге — 9 і т. д. Звісно, подібна акція носить дещо суб’єктивний характер, проте дозволяє простежити певні закономірності і зробити відповідні висновки.

          Десять літературних подій сезону 2016: [рейтинг  найкращих книг року] // Літ. Україна. – 2017. – 2 лют. (№5). – С.3. http://litgazeta.com.ua/articles/10-literaturnyh-podij-sezonu-2016-versiya-ukrayinskoyi-literaturnoyi-gazety/

            Малярчук Тетяна  Забуття. – Л.: Видавництво (Старого Лева) – 33 бали

images          Що таке час, як не кит, який поглинає все, зрівнюючи у бездонному череві геніїв і невдах, шляхетних добродіїв і політичних злочинців. Скільки людських життів непересічних українців стали тим заковтнутим планктоном. Їх неможливо дістати із забуття, хіба що хтось із живих відчує нагальну потребу згадувати. У цьому романі тим славетним забутим є В’ячеслав Липинський, український історик польського походження, філософ і невдалий політик, засновник українського монархізму.  Його життя було суцільним рухом проти вітру, пожертвою заради ідеї. Але й ним поживився синій кит української пам’яті. Авторка вкладає розповідь про цього чоловіка в уста молодої жінки, героїні роману, нашої сучасниці, котра досліджує старі газети, щоб віднайти власну ідентичність і доторкнутися до минулого, яке вирізали з її історії, як з кіноплівки. Роман став переможцем літературної премії «Книга року ВВС» у 2016 році.

          Герасим‘юк Василь. Грегіт. Вибране. – К.: Просвіта – 31 бал

          Кононович Леонід. Чигиринський сотник. – К.: Фабула – 25 балів

IMGP2035          Промовиста назва нового роману Леоніда Кононовича «Чигиринський сотник» спрямовує думки читача до часів козацтва. Але це не просто історичний роман, усі події доби Хмельницького відбуваються в атмосфері казковості, таємничого пророцтва, тож точніше було б охарактеризувати «Чигиринського сотника» як казково-фантастичний роман. У ньому оживають легенди і міфи з української демонології. Запорожці тут воюють із перевертнями і відьмами, які    їздять   верхи на     вепрах, борються з драконами й іншою нечистю, що живе в нетрях стародавньої історії. А маленький козачок з великим серцем, не вагаючись, вирушає в небезпечну подорож, щоб урятувати рідну Україну.

          Мельник Ярослав. Маша, або Постфашизм. – Л.: (Видавництво Старого Лева) – 24 бали

2222          Четверте тисячоліття. Журналіст «Голосу Рейху» несподівано закохується в самку стора — одну з істот, які мають людське тіло, але яких не вважають за людей — і стає на шлях боротьби за право сторів називатися людьми. Але чи вдасться герою і його соратникам врятуватися від постфашистів? Вони втікають від переслідування в гори, де на них чекають страшні та романтичні пригоди і вічна туга за людською рівністю та свободою.

          В гостросюжетному футуристичному романі відомого українського письменника стрімка інтрига й вражаючі сцени поєднані з боротьбою ідей та сильним гуманістичним пафосом. Це перший в Україні інтелектуальний трилер про витоки людської жорстокості.

            Бондаренко Станіслав. Ніж і ніжність: Вірші поеми. – К.: Український письменник – 23 бали

          bondarenko_cover_storona_a_2017До збірки «Ніж і ніжність» входять ліричні твори поета останніх років. Перший розділ книги ‑«Аз, буки, гради» (про події на Сході України). Найхарактерніші в цьому плані поезії ‑ «Невідправлений лист», «Принади і гранати», «Молитва молодої», «Зв’язок через небо», «Шанси чинів і шанці бійців», «Підвішене щастя», «Неповертанці», «Береза», «Бювети і поети» тощо ‑завдяки чуттєвим та свіжим, притаманним лише автору образам не просто фіксують зболені картини протистояння на Сході, а оприлюднюють інтимне ставлення ліричного героя, свідомого українця до цих нав’язаних реалій.…

          Лірика передує у збірці трьом поемам-кліпам, що вже відомі читачам ‑ і не лише вітчизняним. Це філософська поема-кліп «Нічна розмова з Європою, або Таємниці наших літер», яку критики назвали «передчуттям Євромайдану» і яку вже перекладено п’ятьма мовами (англійською, французькою, російською, польською, грузинською, а минулого року видано в Парижі окремою книжкою); психологічна поема-кліп «Пікнік із мільярдером, або Травми трав» та історично-детективна поема-кліп «Майдани і магнати, або Магія магми» (2014 р.).

          Жулинський Микола. Моя Друга світова: Роман-хроніка в голосах. – К.: Ярославів Вал – 22 бали

Skrinshot_2016-11-02_09.49.20          Автор «Моєї Другої світової» веде читача від дитячих вражень із пронизливою нотою «інтуїції душі» до суворого стилю історичних документів та ремінісценцій минулого, від голосів живих свідків про трагічні й героїчні події до відроджених із небуття авторською уявою спогадів односельчан, від історії волинського села Новосілки до масштабних подій світового значення – такі «концентричні кола» осягнення цього роману-хроніки воєнної і повоєнної долі української людини. Оповідь тримає увагу читача, хвилює – оскільки тремтливий ліхтарик авторського бачення перебуває в чутливій руці людини, невіддільної від рідного краю, Батьківщини.

 

            Антологія української поезії ХХ століття (упорядник Іван Малкович). – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА – 19 балів

199b4b97abeb878845db6ef74b9d5ef1          Антологія покликана закохати молодого читача в українську поезію. До книжки ввійшли вірші поетів, починаючи від Павла Тичини і закінчуючи Олегом Лишегою. Як зазначає упорядник, за верхню хронологічну межу він обрав 1950 рік народження. Антологія має два розділи. До першого ввійшли автори, трактовані як «хрестоматійніші», до другого, відповідно, поети, що їхні імена можна вважати менш гучними. Перша група представлена більшою кількістю поезій і розлогішою біографічною інформацією. Тим не менше, в цьому грубому томі справді зібрано основну масу ключових творів української поезії ХХ століття.

 

            Жадан Сергій. Тамплієри: Нові вірші 2015 – 2016. – Чернівці: Книги ХХІ: Meredian  Czemovtz – 19 балів

500_411          23 серпня з’явиться друком нова поетична збірка Сергія Жадана «Тамплієри». Ілюстрації до неї зробив одеський художник Олександр Ройтбурд. За словами автора, «до книги увійшли тексти, написані протягом останнього року, відразу після виходу «Життя Марії». Таким чином, «Тамплієри» є певним поетичним щоденником за 2015-й – першу половину 2016 року. Вірші різні – від публіцистичних до ліричних. Але, на відміну від «Життя Марії», в них більше надії. Сподіваюсь, у читачів її за минулий рік теж стало більше». «Тамплієри» – 39 віршів про війну, яку ніхто не оголошував, про біль, із яким ніхто не може впоратися, про любов, від якої ніхто не може відмовитися, та надію, на якій усе тримається”, – сказав Сергій Жадан.

          СТЕХ Марко Роберт. Есеїстика у пошуках  своїх джерел. – К.: Пенмен – 19 балів

stech_cover_0Велика за обсягом книжка добре знаного в Україні та за кордоном культуролога, літературознавця й письменника Марка Роберта Стеха об’єднує майже півтора десятка есеїв і полемічних статтей за приблизно півтора десятиліття і вісім розмов за 2007–2015 роки. Певною мірою, це етапне видання, яке має на меті підсумувати значущий відрізок шляху і не дати зробленій за тривалий час роботі розпорошитися між безліччю видань різними мовами на кількох континентах.

 

            Трубай Василь. Танг. – К.: Український письменник – 19 балів

          Повертаючись із відрядження, Грицько Завірюха заїхав у Києві на Володимирський ринок купити дружині в подарунок чогось смачненького. Настя дуже любила всякі екзотичні фрукти і він кожного разу намагався привезти щось нове, чого вона ще не куштувала. Та й донька Світланка зрадіє якомусь кумквату, мангостану чи колючому ківано. Обійшовши прилавки, він зупинився біля химородної рослини з м’ясистим листям, яка цвіла жовтими квітами і дуже приємно пахла. На коротеньких гілках поряд із цвітом полум’яніли світло-рожеві ягоди, схожі на сердечка. Дивна рослина, він таких ще не бачив…

            Щербак Юрій. Зброя одного дня: роман . – К.: Ярославів Вал – 19 балів

000          Автор написав документально-фантастичний твір. «Зброя судного дня» — це приклад не літератури стилю, а літератури форми. Ю. Щербак пропонує величезну кількість евристичних ідей, які сукупно перетворюють роман на поліфонічний і такий, що має кілька вимірів. Творчість Юрія Щербака — багатоголоса, і це визначення «працює» на кількох рівнях.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.