Акція «Вісла» — акт етнічного терору

Akcja_wisla_cm01      У 2017 році минає 70 років від сумнозвісної операції «Вісла», внаслідок якої у комуністичній Польщі з рідних земель було депортовано 140 тисяч українців.

       Квітневі події 1947 року чорною сторінкою увійшли до буття всього українства. Для української нації, яка пам’ятає своє минуле, – день суму і болю. 28 квітня 1947 року о 4 годині ранку розпочалася операція «Вісла» – примусове переселення українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя. Це – спільна велика втрата Українського народу, всієї української спільноти. Майже 150 тисяч наших братів і сестер були депортовані, перевезені, розпорошені чужими землями. Тільки тому, що вони були українцями. 3 800 людей утримано в концентраційному таборі в Явожно, убито 650 осіб, заарештовано 1 466 осіб, які мали відношення до українського руху опору.

          Ламалося багатовікове життя, нищилася етнічна цілісність українців в Польщі, спалювалися церкви, руйнувалися осередки культури, перекреслювалися долі десятків тисяч людей і родин. У душі людей запало глибоке і тривале відчуття кривди та особистої трагедії.

            Послідовно і толерантно ми продовжимо процес відновлення історичної правди та справедливості. Слово за вченими, науковцями, громадськими діячами, однак минуле не може вічно сковувати наші душі.

         Прощення – це риса великих народів. Глибоке, братнє примирення – це єдиний шлях до нового життя, яке творять Український і Польський народи сьогодні.

        До 70-ї річниці операції «Вісла» рекомендую переглянути віртуальну виставку «Акція «Вісла» — акт етнічного терору»

     акція 22222Акція «Вісла» в контексті українсько-польських відносин XX століття : Зб. матеріалів регіональної наук. конференції, присвяч. 50-літтю операції «Вісла» / За ред. М. Геника. – Івано-Франківськ: Обласна друкарня, 1999. —  82с.

     Книга присвячена дослідженню проблем українсько-польських відносин і, зокрема, причин та наслідків операції «Вісла», здійсненої у 1947 р. тоталітарним режимом з метою ліквідації українського питання.

     Основу збірника склали доповіді й матеріали регіональної конференції «Акція «Вісла»: причини і наслідки», проведеної суспільно-культурними товариствами «Лемківщина» і «Надсяння» при підтримці відділу у справах національностей та міграції Івано-Франківської обласної державної адміністрації 19 квітня 1997р. у місті Івано-Франківську.

617956845_w640_h640_cid88393_pid73147419-f240e3d1     В’ятрович В. М. Історія з грифом «Секретно». Українське XX століття / Володимир В’ятрович ; Центр досліджень визвольного руху. — Львів: Часопис, 2013. — 700 с. : іл.

Ця книга — зустріч із минулим. Тут — 66 історій, 74 роки і набагато більше людей та ситуацій, котрі дивляться на читача зі світлин та архівних документів. Разом вони складають образ українського XX століття: часу, коли світ по-справжньому відкрив для себе Україну та українців, століття, коли творилося обличчя України.

     Свого часу життя кожного з героїв опинилося під грифом «Секретно» стараннями, здавалося б, нездоланної спецслужби. Сьогодні історик Володимир В’ятрович, який на посаді директора Архіву Служби безпеки України розсекретив раніше таємні матеріали радянських «органів» від ЧК до КҐБ, розповідає про минуле України 1918—1991 років.

     Тож на цих сторінках читач разом із героями та зрадниками, тими, хто вважав, що керує подіями, і тими, хто думав, що не має над ними влади, ще раз розіграє майже столітню шахову партію між українським визвольним рухом та творцями «тюрми народів». Описані в сухих звітах і відтворені сьогодні істориком хитрі спецоперації, смертоносні ходи, інформаційні війни та складні партії на кількох гравців — спроба знайти відповідь на питання: що творить нашу долю -— воля людини чи обставини?

     h01Кров українська, кров польська… Трагедія Холмщини та Підляшшя в роках 1938-1948 у спогадах / Упорядник: Мирослав Іваник. — Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2014. — 392 с. : іл. (Бібліотека Закерзоння; Серія “Спогади” ; Том 2).

      Десятиліття 1938 -1948 було найтрагічнішим періодом у тисячолітній історії Холмської землі. За цей короткий відрізок часу Холмщина і Підляшшя пережили варварські руйнування православних церков довоєнною польською владою, жорстокості німецької окупації, терор радянських диверсійних відділів парашутистів, два роки індивідуального терору польського підпілля і врешті-решт масові вбивства цим підпіллям мирного українського населення навесні 1944 року, жертвами якого впало майже 5 тисяч українців. Завершальним акордом стали депортації українців цих земель до СРСР, а потім на північні землі Польщі в ході операції “Вісла”. Про всі названі вище події розповідають очевидці у 21 спогаді, які склали цю книжку.

 довідникНовий довідник: Історія України. – К.: ТОВ  КАЗКА, 2005. – 736 с.

     «Новий довідник: Історія України» подає відомості з історії нашої Вітчизни від найдавніших часів до сьогодення. Завдяки стислому, зрозумілому текстові та оригінальній структурі користувачі зможуть швидко знайти вичерпну відповідь на багато питань з історичної проблематики. Довідник можна використовувати як для вивчення окремих тем, так і для повторення вже пройденого.

     Видання розраховане на широке коло користувачів, спосіб викладу та оптимальний обсяг матеріалу вирізняє Довідник серед навчальної літератури та робить його універсальним.

     4dce0b33371546842c93169e573dc9acСергійчук В. Трагедія українців в Польщі / Володимир Сергійчук. – Тернопіль: Книжково-журнальне вид-во «Тернопіль», 1997. – 439 с.

     П‘ятдесят років тому комуністична влада Польщі вчинила катастрофічну наругу над українцями Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, насильно переселивши їх із споконвічних батьківських земель на північно-західні території, що відійшли від Німеччини. З метою повної асиміляції близько 150 тисяч наших братів і сестер по крові було розселено по кілька сімей серед польського етносу. А перед цим, у 1944—1946 роках, 482 тисячі українців з вказаних етнічних земель нашого народу насильно відправили в Радянську Україну. Автор на основі численних документів і матеріалів показує процес освоєння українцями привісленських територій з часів Київської Русі, постійне прагнення тамтешньої людності жити спільно з Матір’ю — Україною,— аж до трагічних 1944—1947 років.

     Дослідження виконане в рамках програми «Українознавство в системі освіти, науки і культури» Інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, й рекомендоване Міністерством освіти України як посібник студентам і викладачам, котрі вивчають історію України, а також розраховане на всіх, хто цікавиться минулим нашого народу.

     Україна Іпсоеріііа / За загальною ред. Лариси Івшиної. — Видання сьоме, У45 стереотипне. Бібліотека газети «День». ТОВ «Українська прес-група», 2015. — 400 с.

     Історії життя яскравих особистостей — як всесвітньо визнаних, так і маловідомих, — чиї імена уславили Україну й нерозривно пов’язані з нею. Історія життя українського народу протягом віків, у ті епохи, коли він підносився до висот історичної творчості, і тоді, коли страждав під ярмом тотального деспотизму. Історія духовних звершень українців — будівничих нетлінних соборів, живописців, композиторів, воїнів, поетів… Історія тисячолітньої боротьби людей за свободу й гідне життя. Все це разом читач знайде у цьому збірнику статей про актуальні проблем стародавньої, середньовічної, нової та новітньої історії України, опублікованих газетою «День» у 1997—2002 рр. Книгу об’єднує не тільки хронологічний порядок розташування матеріалів, але й проста думка: ми всі — спадкоємці сотень поколінь людей, що жили на українській землі до нас. Історія не повинна бути Тегга Іпсоgпіtа: це наша відповідальність перед нащадками, перед майбутнім.

     Гавриш І. Прихована правда операції «Вісла» / І. Гавриш // Істрія плюс. – 2017. — №4 (квіт.). – С.1, 4-5.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.