КАЗКОВА ФЕЄРІЯ НОВОГО РОКУ І РІЗДВА

Виставка     Новий рік — одне з найзагадковіших свят, і не тільки тому, що його очікування й святкування пов’язане з добрими казками і чудесами, але ще й тому, що в культурній загальнолюдській традиції це, напевно, єдина знаменна подія, що впродовж століть щороку відзначається людьми у всіх країнах і на всіх континентах.

    В читальній залі Надвірнянської ЦРБ облаштована виставка-інсталяція «Зима прийшла і празників привела», що знайомить користувачів з традиціями проведення всіх різдвяних свят, адже в Україні відзначення свят зимового циклу має особливу і тривалу історію.

         З-поміж усіх сучасних свят Новий рік є найулюбленішим. Напевно, тому, що обіцяє зустріч із чимось новим, незвіданим, дає надію, що прийдешній час буде кращим, ніж минулий. У світосприйнятті наших предків Новий рік, як межа, що відокремлює старе від нового, вмираюче від народженого, вважався своєрідним порталом у майбутнє. Побутує повір’я, що в новорічну ніч відкривається небо і Бог чує всі наші прохання. Від поведінки людини перед святом, її слів та духовних вчинків залежить життя наступного року.

         Святкування Нового року в Україні має світський характер, оскільки свято не прив’язане до релігійного календаря. Проте відзначається маcштабно на рівні держави, міста і села, святкують його в колі родини, друзів, в трудовому колективі. У всіх містах головні площі прикрашаються ялинками. Впродовж двох тижнів від Нового року проходять численні дитячі розважальні заходи: концерти, фестивалі, ярмарки тощо. Згідно зі східними календарем, 2018 рік буде роком Жовтого Собаки, що обіцяє бути стабільним, спокійним, мирним. Собака символізує вірність, відданість, чесність, мудрість, тому наступний рік буде різним, але в цілому — позитивним для людства.

         Різдво Христове в Україні цього року визнано офіційним вихідним. Різдво — це зимове свято, що глибоко сягає корінням в далеке язичницьке минуле. Це свято сонцевороту, або найкоротший день в році. Різдво вважають святом сім’ї, його традиційно святкують у родинному колі. Можна сказати, що період приготування до Різдва — це Богом благословенний час для того, щоб забути старі образи, перепросити тих, кого ми могли образити, подякувати тим, хто зробив нам добро чи просто був поруч з нами.

     У день народження Сина Божого весь світ славить свого Спасителя: люди прикрашають свої будинки святковими ялинками, запалюють свічки, ходять на церковні богослужіння. Через сотні років бережуть і шанують традиції Різдва й українці.

    Традиційно Різдву передує тривалий сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Різдвяний піст встановлений для того, аби до Різдва люди фізично і духовно очистилися покаянням, молитвою і утриманням від їжі, пристрастей, гріхів. Ввечері 6 січня українські родини сідають за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва — Святий Вечір, де українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів.

      вечеряГоловною і ритуальною різдвяною стравою є кутя, яка являє собою пшеничну кашу, змішану з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов’язково має стояти узвар.

     Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти мають допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям.

    Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. У колі всієї родини, в тому числі й немовлят, господар будинку благословляє вечерю.

      Важливим різдвяним обрядом на Святий Вечір є оформлення столу. Традиційно його застеляють свіжим сіном або соломою, зверху насипають трохи зерна і покривають скатертиною. По кутках столу під скатертину кладуть по зубчику часнику, який буде оберігати сім’ю від хвороб та злих сил.

дідухНа почесному місці в домі має стояти Дідух — житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує урожай, добробут, багатство, дух предків і оберіг роду. Вважається, що присутність Дідуха в домі означає гарний настрій, затишок і святкову атмосферу.

    Вранці 7 січня люди вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують — «Славімо його!». Цього дня прийнято ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів.

   Важлива і незмінна традиція на Різдво — це коляда. По вулицях і будинках колядники ходять, починаючи зі Святого Вечора, або з першого дня Різдва. Часто вони носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Віфлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.

вертепЗаходячи у двір або в будинок, молодь або дітлахи просять дозволу заколядувати, а коли господарі погоджуються, колядники починають співати вітальні пісні-колядки та розігрувати жартівливі сценки. Господарі виносять колядникам солодощі або гроші. Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні залишається ходіння з вертепом. Вертеп — це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва. Широку популярність завоював і живий вертеп, в якому ролі різних персонажів виконують живі люди.

      Різдво Христове — свято добра, миру і милосердя. Незважаючи на те, що Різдво — день сімейний, дуже важливо в цей час допомагати хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.

Казкова феєрія Нового року і Різдва

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.