«Я в світі щиро працював, Я сіяв те, що Бог послав»

20190125_123152   Павло Чубинський… Нині він для нас, українців, етнограф, фольклорист, поет. перший дослідник звичаєвого права в Україні – відомий передусім як автор поетичного твору, значення якого виходить за рамки самої поезії: «Ще не вмерла України і слава, і воля» є державним гімном нашої держави. І сьогодні кожен із нас повторює з гордістю.

    Народився Павло Платонович 27 січня 1839 в хуторі Чубинському, Бориспільського району в небагатій дворянській сім’ї. Навчався в Київській гімназії, потім в Петербурзькому університеті. Повернувшись до Борисполя, береться за збирання та запису етнографічних матеріалів, намагається створити недільну школу у місті, стає активним членом нелегальної Київської Громади.

      У 1862 році пише вірш, що обезсмертив його ім’я «Ще не вмерла Україна». Того ж року Павло Чубинський був засланий у Архангельську губернію. Довгих шість років пробув  у засланні. Не полишаючи наукової діяльності, продовжував вести культурно-освітню роботу.

     1869 року Чубинський очолив етнографічно – статистичну експедицію  у Південно-Західний край, яка була найвидатнішим явищем в історії тогочасної етнографії. Вражає обсяг і глибина дослідницької праці експедиції.

    Чубинський записав майже чотири тисячі обрядових пісень, триста казок, у шістдесяти місцевостях зафіксував і опрацював говірки, звичаї, повір’я, прикмети. Найцікавішими в «Працях» експедиції є численні записи свят, в яких найбільше розкривається душа українського народу, його художній геній.

     За цю працю РГТ нагородили Павла Платоновича золотою медаллю. Другу він отримав у 1875 році від Міжнародного етнографічного конгресу у Парижі.

     У 1876 році як «невгамовного», «опального в крає агітатора» було вислано з Києва.

   1879 року Павло Чубинський важко захворів, помер 26 січня 1884 року. Похований на Книшовому кладовищі в місті Борисполі.

    Познайомити користувачів із сторінками біографії Павла Платоновича Чубинського, його особистим внеском у розвиток українського фольклору та етнографії в читальній залі Надвірнянської центральної районної бібліотеки влаштована виставка-персоналія «Я син твій, нене Україно, Народу парост я твого».

     Павло Платонович Чубинський за своє недовге життя встиг зробити стільки, що, за висловом його друга і співробітника Федора Вовка, його заслуг вистачило б і на декількох професіональних учених.

     Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 року садибу Чубинських включено до Програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.